Salı, Kasım 30, 2021
Ana SayfaBorsaBorsada Temettü Nedir?

Borsada Temettü Nedir?

Borsada Temettü Nedir?

Borsada temettü diğer bir ismi ile kar payı, bir şirketin yıllık net kâr miktarının nakit ya da hisse senedi bazında şirketin bütün ortakları arasında paylaşılmasıdır. Borsada temettü oranı yatırımcıların en çok dikkat ettiği ve hesapladığı verilerden biridir ve bu verir şirketin yıllık bilançosu açısından önemlidir.

Şirketin yıllık net karı her bir ortağı ödenecek temettü miktarını belirler. Kar payı ödemesi kalan tutarın yüzde 20’sinden az olmamak şartı ile yıllık net kardan vergi ve diğer giderler düşündükten sonra ortaklara ödemedir. Temettü ödeme kararı yeni yönetim kurulunun talebi üzerine oluşur.

Borsada Temettü Dağıtımı Nedir?

Borsada temettü dağıtımı şirketin hissedarlarına net yıllık kardan vergi ve diğer giderler düşürülmesinden sonra tutarım en az 20’sine tekabül eden ödeme türüdür. Temettü ödeyen firmalar yatırımcıları tarafından daha çok tercih edilir. Bunun sebebi ise yüksek temettü getirisi olan şirketleri yatırımcıları ya da hissedarlara daha fazla güven vermesidir. Yatırımcılara hem sermaye getirirse hem de borsada temettü sunan hisse senetleri daha avantajlı daha karlı kabul edilir.

Borsada Temettü Nasıl Alınır?

Temettü alınırken hisse senetlerine sahip olmak koşulu bulunmaktadır. Bu şekilde elde edilen ortaklık şirkete temettü ödeme tarihinde ödemeden hak sahibi olunmasına yarar. Hisse senedi şirketin temettü ödemesinden 1 gün önce alınsa bile bireyler temettüden yararlanabilir. Temettü ödeme tarihi kurul tarafından onaylanır ve pay sahiplerine ona göre haber verilir. Temettü ödeme tarihinin sabah ne kadar hisse sahibi olan herhangi bir yatırımcı ödemeden pay alabilir. Temettü tutarı temettü ödeyecek şirket ortaklarının yatırım hesaplarına aktarılır ve nakittir. Hisse olarak ödenecek temettüler de doğrudan yatırım hesabına yatırılır.

Borsada Temettü Nasıl Hesaplanır?

Borsada temettü hesaplanırken bölünme işlemi belirli bir formül ile hesaplanır ve kullanıcıları aktarılır. Temettüleri nasıl hesaplanacak bazı örneklerde açıklanabilir.

Örneğin şirket 2 TL brüt temettü ödeyecek ve portföyünüzde 101’i piste var diyelim bu durumda 2 x yüzden 200 TL brüt temettü alma hakkına sahipsin. Fakat bu rakam brüt olduğu için yüzde 15’i stopaj vergisi sonrası net temettü ödemesi alırsınız yani temettü ödemeniz 170 TL olacaktır temettü olarak elde edilen yatırımdan düşülen yüzde 15’lik stopaj vergisi hizmet sonrası ödeme seçeneğinden bağımsızdır.

Kısacası borsada temettü önemli bir gelir kaynağı olabilir ve yatırım açısından güven verir.

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

EN ÇOK OKUNANLAR