Salı, Kasım 30, 2021
Ana SayfaBorsaBorsada Tek Fiyat Uygulaması Nedir?

Borsada Tek Fiyat Uygulaması Nedir?

Borsada Tek Fiyat Uygulaması Nedir?

Borsada tek fiyat uygulaması o günlük süre içinde bir sermaye piyasası tarafından borsaya iletilen emirlerdeki fiyat üzerinden alım satım yapılması demektir. Sadece o fiyat üzerinden işlem yapılabilir ve bu fiyat en çok işlem miktarını gerçekleştirecek şekilde belirlenir. Borsada tek fiyat uygulaması demek belirlenen zaman diliminde herkesin sadece tek bir fiyat üzerinden işlem yapabilmesi demektir.

Borsada Tek Fiyat Uygulaması Hisseyi Nasıl Etkiler?

Borsada tek fiyat uygulaması hisseyi etkilerken, tek bu uygulamaya tabi tutulan hisse senedi açığa satış gibi işlemler ile sonlandırılır. Yani hisse senedindeki fiyat oynamaları giderilmek istenir. Dolayısıyla yatırımcıların zarar etmesi de engellenmiş olur. Borsada tek fiyat uygulaması yatırımcıların zarar etmemesi için beklendiği yönde etkilemektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir şudur ki elinde zaten hissesi olan satışa devam edebilir ya da hisse almak isteyen iste alışına devam edebilir.

Tep fiyattan emir toplama işlemi yapılsa bile günün belli saatlerinde eşleştirme olsa da almak isteyen alır satmak isteyen satar. En büyük pay sahibi ne yapmak isterse hisseyi o yönde ilerletebilir. Tek fiyattan işlem gören bir hisse çok yükselir, çok düşer ya da sabit kalır demek doğru değildir. Alım satım devam ettiği için grafik sürekli değişebilir.

Borsada Tek Fiyat Uygulamasının Nedeni

Borsada tek fiyat uygulamasının nedeni Borsa İstanbul tarafından uygulanan sistemin yatırımcıların varlığını korumak amaçlıdır. Tek fiyat yöntemi ile fiyat oynaması gösteren hisse senetlerinde bir sabitlik yaratılmaya çalışılır. Tek fiyattan emir toplama ile küçük yatırımcının zarar edilmesi etmesi önlenir. Tek fiyat yöntemi bazı hisse senetlerine kalıcı bazı hisse senetleri ne ise geçici olarak uygulanabilir bunun nedeni de sürekli olarak tek fiyattan işlem gören hisseler işlem için gerekli şartsız sağlayamamaktadır. Geçici süreliğine tek fiyat emir alan hissederse göstermiş oldukları fiyat hareketlerinden dolayı tedbir amacıyla tek fiyatta toplanmıştır.

Tek Fiyat Uygulaması Kaç Gün Sürer?

Borsada tek fiyat uygulamasının süresi bu cezayı almış yani tek fiyattan Emir toplanan 1 hisse senedinin kaç gün boyunca böyle olacağını SPK karar verir. Sürekli işleme konu olan yani günlük olarak alım satım yapılan bir isteğin tek fiyat uygulamasına girmesi halinde SPK tebliğ yıllar bu tebliğde kaç gün süreyle borsada tek fiyat uygulaması yapılacak diyorsa o kadar süre yapılır.

Önceki İçerikBorsada Hacim Nedir?
Sonraki İçerikBorsada Temettü Nedir?
RELATED ARTICLES

Borsada Temettü Nedir?

Borsada Hacim Nedir?

Borsada GAP Nedir?

Bir Cevap Yazın

EN ÇOK OKUNANLAR