Salı, Kasım 30, 2021
Ana SayfaBorsaBorsada Hacim Nedir?

Borsada Hacim Nedir?

Borsada Hacim Nedir?

Borsada hacim yapılan işlemlerin ne kadar yoğun olduğunu ifade ederken kullanılan bir terimdir. Alıcı ve satıcıların GARAN hissesine alım satım yaparak girmesi işlem hacmini arttıran bir harekettir.

Piyasanın en büyük göstergelerinden biri olan işlem hacmi sadece hisse senetlerinde değil kripto paralarda ve döviz pariteleri de de oldukça büyük önem taşımaktadır. Borsada hacim alıcı ve satıcıların yapmış oldukları işlemlerin toplamıdır.

Alım ve satımlara göre bir işlem hacmi oluşur. Bu hacmin büyüklüğüne göre kişiler piyasanın yükseleceğine ya da düşeceğine dair birtakım çıkarımlar yapabilir. Borsada hacim bazı indikatörler para birimi cinsinden gösterirken bazıları ise sadece adet olarak belirtmektedir. Adet olarak gösterilen işlem hacmi lot bazında çalışır.

Borsada Hacim Nasıl Hesaplanır?

Borsada hacmin nasıl hesaplanacağı birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Piyasada alımlar ve satımlar toplanır sonra bu alın ve satımların geçtiği zaman diliminde kayıtlara yansıtılır.

Hacim hesaplaması yaparken 6.85 milyon lot hacmi olsun. 4 milyonluk alıcı ve 2.85 milyonluk satıcı olduğunu düşünürsek bu durumda hacim 4M + 2.85M = 6.85M olarak hesaplanmaktadır.

Para cinsinden yapılan hesap ise birazcık farklıdır. Borsada alacağınız her bir hisse lot olarak ifade edilir ve lot olarak para cinsine çevrilir örneğin hissesinin bir lota 6.85 TL’dir. 10 lot alışverişe girdiğinizde 10 x 6.85 yani 68.5 TL işlem hacmi yaratmış olursunuz.

Borsada Hacim Nasıl Yorumlanır?

Borsada hacim yorumlaması, işlem hacminin piyasayı yükseltici ya da düşünce yönünde bilgi verdiği için önemlidir. Borsada hacim yorumlanırken çalışılan periyodu doğru seçmek gerekir. Zaman dilimi olarak ne kadar küçük süreler kullanılırsa grafikte de o kadar net bir bilgi elde edilir.

Zaman dilimi saatlik, 4 saatlik ya da günlük olarak seçilebilir. Borsa hacminde yorumlama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus hacim ortalamasıdır. Piyasa yükselirken geçmiş işlem hacimlerinin ortalamasından fazla ise o noktada hareket edebileceğini düşünürsünüz.

Formasyonlarda Oluşan Hacim Hareketleri

Hacimde formasyonlar dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Çünkü özellikle kırılım bölgesindeki hacimler daha fazla etkilenir. Güvenli al ve sat noktalarının oluşturulması kırılım bölgesinde ifade edilir. Borsada hacim kırılım bölgesinde genellikle patlar ve bu yüzden de formasyonlar çok önemlidir.

 

Borsada GAP Nedir ? Yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

EN ÇOK OKUNANLAR