Salı, Kasım 30, 2021
Ana SayfaBorsaBorsada GAP Nedir?

Borsada GAP Nedir?

Borsada GAP Nedir?

Borsada GAP teknik bir analiz terimidir. GAP doğrultusunda endeksler, para birimleri, hisseler ya da emtialar gibi birçok verilen teknik analizi sağlanabilir. Özellikle borsa üzerindeki grafik yorumcuları ile beraber teknik analizciler işlem yaparken çok sık kullanırlar.

Türkçe karşılık olarak anlamı ise boşluk demektir. Kısacası borsada GAP grafik üzerindeki fiyat boşlukları anlamına gelebilir. Fiyat boşlukları önceki periyotta yer alan kapanış fiyatı ile sonraki periyotta yer alan açılış fiyatı arasında bir boşluk olması demektir.

Borsada GAP’lı Açılış Nasıl Olur?

Borsada GAP’lı açılış oluşurken bir önceki periyot kapsamında kapanmış kapanış fiyatını bir sonraki açılış fiyatına oranla farkın alınması şeklinde yorumlanabilir. Bu noktada önemli olan şey ise grafik analiz etmek ve buna bağlı olarak boşluğu yorumlayabilmektir. Eğer ki periyodu kapanmamış ve hala veri akışı gerçekleşen bir grafik var ise o zaman bu durum GAP yani boşluk şeklinde tabir edilemez.

GAP Üzerinden Gerçekleşen Fiyat Farkının Nedeni Nedir?

GAP üzerinden oluşan fiyat farkının nedeni genel olarak periyot kapandığı zaman belli bir fiyat üzerinden işlem gerçekleşmesidir. Sonraki veriyordu açıldığında ise aradaki zaman farkından dolayı fiyat boşluğu oluşur. Buna neden olan çok fazla unsur söz konusudur. Merkez Bankası toplantısı, ortaya çıkmış olan enflasyon verileri, seçim sonuçları ve ekonomik unsurlar bu unsurlardan bazılarıdır.

Sayılan sebepler gibi birçok siyasi ve parasal yönden meydana gelen değişimler borsada GAP oluşturabilmektedir. Ortaya çıkan bu işlemler neticesinde de yatırım yapan kişilerin duruma göre o işlemden çekilmesi ya da devam etmesi gerekir.

Borsada GAP Nasıl Yorumlanır?

Borsada GAP’ın yorumu teknik analiz konusunda uzmanlaşan insanlar için oldukça önemlidir çünkü piyasa hakkında önemli bilgiler verir. Dönemlerinde ya da talep patlaması yaşanan anlarda oluşumu gözlenebilir. Siyasi söylemler ve büyük çaplı makroekonomik etkilerde GAP oluşumundaki en büyük nedenlerdendir.

Yatırımcıların borsadaki yorumlama konusunda merak ettiği bir konu şudur ki boşluklarını kapanıp kapanmayacağı. Boşlukların kapanması için kesin bir söylem bulunmamaktadır. GAP boşlukları kapanadabilir kapanmayadabilir. Fakat şu ana kadar borsada GAP boşluklarının eğer kapanacaksa aynı gün içinde kapandı gözlenmiştir. Yani GAP boşluğu kesinlikle kapanacak denilemez fakat eğer kapanacaksa aynı gün içinde kapanabilir.

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

EN ÇOK OKUNANLAR