Salı, Kasım 30, 2021
Ana SayfaBorsaBorsada Açığa Satış Nedir?

Borsada Açığa Satış Nedir?

Borsada Açığa Satış Nedir?

Borsada açığa satış hisse senedi ile uygulanan ve sahip olunmayan bir varlığı satmak demektir. Bu varlığın ait olduğu sektör araçlarını satılması ve satışına yönelik emrin verilmesidir borsada açığa satış işlemi satışa yönelik takas sorumluluğunun ödünç alınan sermaye sektörünün araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış olarak sayılabilir.

Borsada Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Açığa satış işlemi yapılırken hem Forex sektöründen hem de borsadan yararlanılabilir. Satışa yönelik takas sorumluluğunun ödünç alınmış olması açığa satış olarak değerlendirilir. İşlemi gerçekleştirmek adına emrin baştan açığa satış emri şeklinde girilmesi zorunludur.

Yapılan satış işlemleri günlük bültende pay olarak ve her fiyat düzeyinde tutar ve sözleşme adı belirtilip ilan edilir. Borsada bu işlem yapılırken birikimlerini hisse senedi yönünde değerlendiren pek çok yatırımcının kullandığı bir metot olarak bilinir. Bunun en önemli nedeni açığa satış işlemleri ile değeri düşen menkul kıymetlerden kazanç sağlanabilmesidir.

Burada bilinmesi gereken önemli bir husus olarak satışın hangi vakitte kullanacağını belirlenmesi ve borsa bilgisini iyi olması gereklidir. Bu durumun sebebi de fiyatların eğilim yönündeki istikrarsızlık ve onu yorumlamadaki güçlüktür. Eğer iyi bir borsa analizcisi olunursa ve dalganın yöne iyi belirlenirse açığa satış kullanılarak iyi bir kar edilebilir.

Borsada Açığa Satış Yapma Şartları

Açığa satış yapmanın koşulları bu satışı yapacak bireylerin yerine getirmesi gereken hükümlülüklerdir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Açığa satış yapmak isteyen kişi kredi sözleşmesini imzalamak zorundadır.
  2. Günlük açığa satış yapan kişi mesai sonunda pozisyonu kapatmalıdır.
  3. Açığa satış yapma izni aracı kuruluş tarafından verilir.
  4. Açığa satışın sınırı aracı kuruluşun uygun gördüğü biçimde ayarlanır.

Açığa Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açığa satış yapılırken bilinmesi gerekenler özellikle satış işlemi gerçekleştirebilmek için emrin baştan olarak satış emri olarak bildirilmesidir. Açığa satış işlemi sınırlar kapsamında yapılır ve örneğin öz kaynak sınırı belirtildiği üzere %50 geçemez. Açığa satış işlemini sürdürme oranı ise %35’tir. Bu oranın altına gelinmesi halinde müşteriye %50’ye çekilmesi için teminat çağrısı yapılır.

RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

EN ÇOK OKUNANLAR