Salı, Kasım 30, 2021
Ana SayfaKripto ParaBitcoin ( BTC ) Nedir ?

Bitcoin ( BTC ) Nedir ?

Bitcoin tüm dünyayı etkisi altına alan bir dijital para birimidir. Gelecekte dijital para çağına tamamen geçilmesi umulmaktadır. Bu yüzden Bitcoin ( BTC ) yeni nesil para birimi olarak görülmektedir. Sembolü  ฿ kısaltması ise BTC olarak bilinir. Herhangi bir merkez bankasına veya bir kuruluşa bağlı değildir. Bu yüzden merkezi olmayan bir para birimidir.

Bitcoin Ortaya Çıkışı

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından üretilmiş ve 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. Satoshi Nakamoto hakkında bir çok efsane bulunmaktadır. Bazı kesimler bu kişinin takma isim kullandığını bazıları öldüğünü bazıları hala aramızda bulunduğunu söylemektedir. İlk Bitcoin alışverişi Satoshi Nakamoto ve kriptograf arkadaşı Hal Finney arasında 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşmiştir.

Günümüzde Bitcoin

Değer saklama aracı ve büyük şirketlerin enflasyondan korunma limanı olarak da biliniyor. Bir çok kişi dijital altın gözüyle baktığı Bitcoin i yatırım aracı olarak kullanmaktadır. Şeffaf olarak kayıtlara geçen tüm bitcoin transferleri günümüzde binlerce şirket tarafından ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Üretim

Üretimi aslında çok özet olarak anlatmak gerekirse, bilgisayarınıza özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmanızdan ibaret ve bu sayıyı özellikli yapan şey ise, bulunmasının oldukça zor olması ve bulmanın gittikçe zorlaşması. Proof Of Stake denilen yöntemlerle mining ( kazıma ) işlemleri gerçekleştirilir.

Sonraki İçerikİletişim
RELATED ARTICLES

Bir Cevap Yazın

EN ÇOK OKUNANLAR